Montessori

montessori výuka

Montessori vzdělávací systém byl založen italskou doktorkou Marií Montessori, žijící na přelomu 19. a 20. století. Byla to všestranná italská pedagožka, filozofka a vědkyně. Už jen to, že byla jako první žena promována doktorkou medicíny, přestože to tehdy nebylo společensky přípustné, je pro mě obdivuhodné. O jejím životě se můžete dočíst více v různých knihách, či filmech, které jsou velmi inspirativní.

Já jsem se k Montessori dostala na mateřské dovolené, kdy jsem měla i příležitost pracovat v nově vznikající mateřské školce “You&me“, a udělat si roční diplomový kurz od společnosti Montessori v roce 2011. V té době jsem hledala, co děti potřebují ke svému rozvoji a Montessori mě velice oslovilo hlavními principy:

Díky irské učitelce, trenérce, ředitelce a zakladatelce několika Montessori center po Evropě, Clare Healy Walls, jsem pochopila, že se nejedná jen o vzdělávací systém, ale že jde vlastně o životní filosofii. O Vaše přesvědčení a životní postoje. Byla jsem na jejích přednáškách v Praze a na tolik mě inspirovala, že jsem si jako svou diplomovou práci vybrala částečný překlad její knihy Vědomé rodičovství. Tuto moji diplomovou práci si po registraci můžete stáhnout na těchto stránkách pod názvem "Práce na téma vědomé rodičovství dle Clare Healy Walls". Bez registrace nabízím jako úvod moji krátkou esej na téma vědomé rodičovství.

Prošla jsem všemi kurzy "Respektovat a být respektován" od autorů stejnojmenné knihy. (Autoři: Jana Nováčková, Dobromila Nevolova a manželé Kopřivovi.) Dále velmi sympatizuji s http://www.nevychova.cz.

Tématika vědomé rodičovství mě velice zajímá a od dětí se můžeme v mnoha věcech inspirovat. Vnímám dítě jako nádherný dar do rodiny a pokud jsme aspoň trochu otevřeni novým přístupům, tak naše společné životy můžeme velice obohatit. Pokud budete mít zájem o pootevření se novým pohledům a vnímání, či nezávislý názor v rodičovských otázkách, budu ráda když se ozvete.

Zelení zákazníci (ti, co si koupili zelené potraviny ode mě) mají první konzultaci zdarma jako dárek. Ostatní mají konzultace zpoplatněné sazbou (500Kč/hod.). Prvních 15 minut je zdarma, v případě, že se rozhodnete dále nepokračovat.

© 2014 Lada Pilařová